Błotniak Łąkowy
Circus pygargus
Realizacja Krajowego Programu Ochrony Błotniaka Łąkowego
-
© Zdeněk Tunka
Projekt współfinansowany w latach 2021-2023 ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021
PROW 2014-2020
W związku z przygotowanym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pierwszej wersji projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" zgłosiło swoje uwagi.
Projekt pierwszej wersji PROW 2014-2020 można pobrać ze strony ministerstwa: http://www.minrol.gov.pl/pol/Wsparcie-rolnictwa-i-rybolowstwa/PROW-2014-2020
Nasze uwagi znajdują się w piśmie poniżej. Przypomnijmy, że Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" jest od dłuższego czasu zaangażowane w prace nad przyszłym kształtem programu rolnośrodowiskowo-klimatycznego. Gatunki ptaków, którym Towarzystwo poświęca najwięcej uwagi (błotniak łąkowy, kulik wielki, bocian biały, płomykówka, pustułka) są przecież związane z krajobrazem rolniczym. Wszelkie zmiany zachodzące w rolnictwie w różny sposób oddziaływują na populacje tych gatunków. Przedstawiciele TP "Bocian" uczestniczyli w kilku spotkaniach i konferencjach organizowanych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zaproponowaliśmy również szereg rozwiązań (kwietne miedze, pożytki pszczele, remizy środpolne, użytki zielone na gruntach ornych, użytkowanie trwałych użytków zielonych w pakiecie ptasim), które powinny znaleźć się w programie rolnośrodowiskowo-klimatycznym. Cieszy nas fakt, że część propozycji spotkała się z uznaniem i znalazła się w propozycji ministerialnej. Uważamy, że ich wdrożenie przysłuży się ochronie różnorodności biologicznej na gruntach rolnych.
Przedstawiony do konsultacji projekt PROW na lata 2014-2020 wymaga jednak zmian. Wyrażamy swoje zainteresowanie dalszymi pracami nad ostatecznym kształtem dokumentu, który będzie kształtował nie tylko polskie rolnictwo i wieś, ale także krajobraz rolniczy, który jest ostoją wielu rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Liczymy na to, że ministerstwo weźmie pod uwagę głos środowiska ekspertów, którzy mają praktyczną wiedzę i doświadczenie wynikające z zaangażowani we wdrażanie programów rolnośrodowiskowych.
Podziel się artykułem
musisz zalogować się, aby dodać komentarz... → Zaloguj się | Rejestracja